Re:biznes

Jak inflacja wpłynęła na freelancerów? Chyba nie jest źle… Wynik badania

Mimo że aż 58 proc. polskich freelancerów podniosło w 2023 roku swoje stawki, to ponad
Jak inflacja wpłynęła na freelancerów w Polsce?

Mimo że aż 58 proc. polskich freelancerów podniosło w 2023 roku swoje stawki, to ponad połowa badanych w ostatnim czasie postanowiła wydawać mniej. Coraz większa liczba niezależnych specjalistów posiada też oszczędności. To tylko niektóre z wniosków z badania, jakie wśród freelancerów przeprowadziła platforma Useme.

Useme, platforma dla freelancerów oraz zleceniodawców, w swoim badaniu wpływu inflacji na polskich freelancerów, przyjrzało się następującym kwestiom: zmianom w liczbie zleceń i wysokości stawek, zarządzania wydatkami, posiadaniem oszczędności, a także podejściem do freelancingu.

Liczba zleceń w dół

Ponad 36 proc. freelancerów biorących udział w badaniu Useme zaobserwowało w ostatnim czasie zmniejszenie się liczby zleceń lub klientów. To niepokojący wynik, zwłaszcza jeżeli porównamy te dane z rokiem ubiegłym. W 2022 roku spadek tej liczby dotyczył prawie 30 proc. freelancerów. Ponadto w tym roku, ok. 47 proc. niezależnych specjalistów nie zauważyło różnicy w ilości pracy, w porównaniu do 54 proc. w roku ubiegłym.

Stawki do góry

Aż 58 proc. badanych przez Useme respondentów przyznało, że podniosło w ostatnim czasie swoje stawki, a prawie 39 proc. pozostawiło je na dotychczasowym poziomie. Tylko ok. 3 proc. zdecydowało się zmniejszyć stawki, żeby być bardziej konkurencyjnym na rynku. Jak te dane przedstawiały się w roku ubiegłym? W 2022 roku 52 proc. freelancerów zadeklarowało podwyżkę stawek, 45 proc. ich nie zmieniło, oferując swoje usługi w takich samych cenach, natomiast tak samo, jak w 2023 roku – 3 proc. zdecydowało się na obniżenie stawek.

Oszczędności freelancerów

W tym roku freelancerzy są znacznie bardziej uważni w wydatkach niż w roku ubiegłym, zmniejszyła się również liczba badanych posiadających oszczędności – 68 proc. w 2023 roku i 72 proc. w 2022 roku. Te liczby korelują zapewne z deklaracją niezależnych specjalistów na temat zmniejszenia swoich wydatków. Obecnie prawie 51 proc. badanych zaznaczyło, że wydaje mniej (45 proc. w 2022 roku), natomiast – tak samo jak w ubiegłym roku – 1/3 freelancerów gospodaruje pieniędzmi na takim samym poziomie jak dotychczas.

Warto podkreślić, że pytanie o wydatki miało na celu określenie zmiany podejścia do gospodarowania pieniędzmi, nie o wysokość kosztów życia, która jest wyższa ze względu utrzymującą się od marca 2022 dwucyfrową inflację.

Freelancerzy o freelancingu

Aż 43 proc. polskich freelancerów nie zmieniło swojego zdania na temat pracy dla kilku firm jednocześnie. Wolni strzelcy są pewni obranej ścieżki kariery, ale w porównaniu z poprzednim rokiem, ok. 25 proc. z nich uważa freelancing za bardziej niepewne źródło utrzymania (prawie 17 proc. w 2022 roku). Jednocześnie jednak zwiększył się procent freelancerów, którzy jeszcze bardziej cenią sobie tę ścieżkę kariery (12 proc. więcej z nich, w porównaniu z ubiegłym rokiem – 32 proc. do 20 proc.).

Autor

Pressroom to dział, w którym znajdziesz informacje prasowe, czyli komunikaty prasowe udostępnione redakcji. Chcesz umieścić swoją informację prasową, napisz na redakcja@rebiznes.pl.
Udostępnij
Przeczytaj również