Re:biznes

Do końca 2024 roku Google zamknie Google Podcasts. Ale ma coś w zamian

Google poinformowało w oficjalnym komunikacie, że do końca 2024 roku zamknie aplikację Google Podcasts. Winne
Google Podcasts

Google poinformowało w oficjalnym komunikacie, że do końca 2024 roku zamknie aplikację Google Podcasts. Winne temu niskie zainteresowanie odbiorców tą usługą.

Co dalej z Google Podcast?

Według Google aż 23% słuchaczy ze Stanów Zjednoczonych, którzy sięgają po podcasty przynajmniej raz w tygodniu, twierdzi, że YouTube jest ich najczęściej wybieraną usługą, podczas gdy na Google Podcasts wskazuje zaledwie 4% z nich.

W związku z tak niskim zainteresowaniem usługą gigant technologiczny zdecydował o zamknięciu Google Podcasts. Nie oznacza to jednak, że zupełnie wychodzi z podcastów. Te staną się integralną częścią innej aplikacji, a mianowicie Google Music.

Podcasty w Google Music

Jednocześnie zespół Google zapewnił, że pomoże twórcom podcastów przenieść dotychczas nagrane audycje do Google Music. W tym celu zapewni im dostęp do narzędzia migracyjnego (jeszcze nie jest dostępne, wkrótce ma być), a także umożliwi im dodanie swoich podcastów do kanałów RSS i biblioteki YouTube Music.

Dodatkowo Google pomoże twórcom wyeksportować ich podcasty dodane do Google Podcasts w formie pliku OPML. Dzięki temu będą mogli przenieść swoje nagrania do dowolnej platformy streamingowej, która wspiera ten rodzaj plików.

Tłumaczenie podcastów w Spotify

Zamknięcie Google Podcasts nie jest jedyną nowością na rynku podcastów. Spotify poinformowało o rozpoczęciu testów nad funkcją tłumaczenia podcastów na języki obce. Dzięki niej ich twórcy będą mieli szansę na dotarcie do szerszej publiczności.

Do tłumaczeń podcastów Spotify wykorzystuje sztuczną inteligencję od OpenAI – firmy, która stoi za popularnym ChatemGPT. Co ważne, przetłumaczone podcasty będą brzmieć, jakby oryginalnie zostały nagrane w języku obcym przez samych twórców.

Więcej szczegółów na ten temat znajduje się tutaj.

Autor

Jestem właścicielem i redaktorem naczelnym Rebiznes.pl. Pomagam przedsiębiorcom pisać o ich firmach. Jeśli chcesz, żebym napisał o Twojej, odezwij się do mnie – adam.sawicki@rebiznes.pl.
Udostępnij
Przeczytaj również