Pomimo tradycyjnego grudniowego spowolnienia w środowisku biznesowym, wśród rodzimych funduszy venture capital był to czas bardzo aktywny. Do grona spółek portfelowych funduszu SpeedUp Energy Innovation, będącego częścią grupy SpeedUp, dołączyły cztery spółki.
Kapitał wsparł trzy polskie startupy, z obszarów zarządzania odpadami, satelitarnej obserwacji Ziemi oraz badań i certyfikacji w branży motoryzacyjnej, a także czeski zespół opracowujący innowacyjne rozwiązanie działające w modelu procurement as a service. Tym samym fundusz zakończył swój okres inwestycyjny i skupia się na wsparciu rozwoju swojego portfolio.
5 lat aktywności
Aktywny na rynku od 2018 roku fundusz SpeedUp Energy Innovation, należący do grupy SpeedUp, w ciągu ostatnich 5 lat wsparł łącznie 15 europejskich spółek kapitałem sięgającym blisko 50 milionów złotych. Wśród czterech ostatnich inwestycji funduszu znalazły się trzy polskie firmy Orbify, ZEME, Vumo oraz czeski startup Partory.
– Kończąc swój okres inwestycyjny fundusz SpeedUp Energy Innovation w dalszym ciągu będzie dysponował kapitałem na inwestycje kontynuacyjne (tzw. follow-on) oraz naturalnie przechodzi do fazy aktywnego wspierania rozwoju spółek portfelowych. Jako zaangażowany inwestor, zawsze pomagamy naszym founderom nie tylko w rozwoju biznesu, ale także w pozyskiwaniu kolejnych rund finansowania czy ekspansji na nowe rynki – komentuje Bartek Gola, partner generalny SpeedUp Energy Innovation oraz CEO SpeedUp Group. – Jednocześnie jako grupa w dalszym ciągu pozostajemy aktywni inwestycyjnie, koncentrując się na innowacyjnych rozwiązaniach z obszaru klimatu, energetyki, edukacji oraz zdrowia – dodaje Gola.
Nowe inwestycje
Ostatnie inwestycje SpeedUp Energy Innovation to dowód na kontynuowanie przez fundusz strategii wspierania europejskich innowacji z aspiracją realnej zmiany oblicza swoich rynków. Pierwszą, ze wspomnianych spółek dołączających do portfolio grupy, jest polski startup ZEME, operujący na rynku waste management. Opracowana przez firmę platforma typu marketplace oferuje szereg usług takich jak np. giełdę ogłoszeń odpadów, szybki proces wyceny, automatyzację kart KPO czy integrację z BDO.
ZEME łącząc wytwórców odpadów, firmy odpadowe, przetwórców oraz firmy recyklingowe, umożliwia sprawną i efektywną automatyzację całego procesu zarządzania odpadami w przedsiębiorstwach. Spółka porusza się na nieustannie rozwijającym się rynku, który w 2022 roku został wyceniony, przez firmę Grand View Research na 1293,7 mld USD przy jednoczesnym wskazaniu skumulowanej rocznej stopy wzrostu (CAGR) na poziomie 5,4% do roku 2030.
Kolejnym polskim startupem, który otrzymał finansowanie od SpeedUp Energy Innovation jest spółka Orbify działająca na rynku obserwacji Ziemi i analizy danych geoprzestrzennych, którego wartość, tylko dla segmentu obserwacji satelitarnych naszej planety, według Mordor Intelligence w 2023 roku wyniosła 11,3 mld USD, a CAGR do 2028 roku prognozuje się na poziomie 10,56%.
Działający w Europie oraz USA startup oferuje platformę SaaS umożliwiającą efektywne badanie i zarządzanie wpływem na środowisko oraz planowanie i monitorowanie projektów pro-ekologicznych. Wykorzystując AI, Orbify automatyzuje analizę zdjęć satelitarnych, na podstawie których dostarcza użytkownikom dane dotyczące określonego terenu, takie jak objętość biomasy, delta CO2 oraz inne wskaźniki wykorzystywane w raportowaniu ESG czy też projektach typu carbon offset.
Trzecim startupem dołączającym do portfolio funduszu jest działający na rodzimym rynku Vumo, specjalizujący się w fotografii oraz inspekcji aut. Operująca w modelu SaaS oraz HaaS spółka oferuje rozwiązania kompleksowo dopasowane do potrzeb swoich klientów, do których należą m.in. dealerzy, wypożyczalnie, ubezpieczalnie czy producenci części samochodowych.
Produkty do fotografii opierają się na oprogramowaniu pozwalającym na robienie zdjęć pojazdów w sposób powtarzalny i atrakcyjny, dzięki czemu można je skutecznie wykorzystywać np. na portalach ogłoszeniowych. Druga część ich działalności skupia się na badaniu i certyfikacji. Vumo wykorzystując AI zintegrowane z zestawem ruchomych kamer skanuje kompleksowo pojaz weryfikując jego stan zewnętrzny oraz ewentualne usterki. Spółka działa na globalnym rynku badań i certyfikacji w branży motoryzacyjnej (TIC), który już w 2020 roku był wyceniany na 22,8 mld USD, a do końca 2027 powinien osiągnąć 31,6 mld dolarów. Rosnące zapotrzebowanie na dokładną dokumentację techniczną samochodów, pozwala szacować, we wspomnianym okresie, skumulowaną roczną stopę wzrostu tego rynku na poziomie 4,72%.
Czwartą inwestycją zrealizowaną w grudniu przez SpeedUp Energy Innovation było wsparcie czeskiej spółki Partory. Oferowana przez firmę innowacyjna platforma łączy dużych nabywców przemysłowych z małymi, lokalnymi producentami, eliminując wszelkich pośredników i pozwalając na ustalanie konkurencyjnych cen. Dodatkowym atutem Partory jest wsparcie procesu logistycznego, pozwalając jednocześnie na sprawny i łatwy transport towarów.
Działając w modelu Procurement as a Service, czeski startupów usprawnia procesy zakupowe i pozwala dużym firmom produkcyjnym na optymalizację kosztów i czasu realizacji zamówień. Rynek PaaS, na którym operuje spółka, zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu firmy Grand View Research w 2022 roku wart był nieco ponad 6 mld dolarów, z planowanym wzrostem do 2030 roku sięgającym 13,58 mld dolarów.
Portfolio 14 spółek
Łącznie w portfolio funduszu SpeedUp Energy Innovation znajduje się aktualnie 14 spółek pochodzących z Polski, Niemiec, Czech oraz Estonii. Część z nich może liczyć na inwestycję kontynuacyjną ze strony funduszu, tak jak to miało miejsce w przypadku niedawno ogłoszonej rundy niemieckiego startupu Cycle.
– Nasze ostatnie inwestycje w spółki ZEME, Vumo, Orbify oraz Partory są kontynuowaniem strategii wspierania dynamicznie rozwijających się firm z rynków skoncentrowanych wokół energetyki, ekologii oraz mobilności – komentuje Robert Grygorowicz, manager inwestycyjny SpeedUp Group. Pomimo zakończenia okresu inwestycyjnego SpeedUp Energy Innovation, sama grupa SpeedUp w dalszym ciągu aktywnie poszukuje projektów inwestycyjnych koncentrując się na rynkach CleanTech, EnergyTech, EduTech, HRtech i HealthTech – dodaje Grygorowicz.