Re:biznes

Quantum Innovations pozyskuje 41 milionów złotych na rozwój technologii kardiochirurgicznych

Polska spółka Quantum Innovations pozyskała 41 milionów złotych w ramach drugiej rundy finansowania. Zespół prowadzony

Polska spółka Quantum Innovations pozyskała 41 milionów złotych w ramach drugiej rundy finansowania. Zespół prowadzony przez dr n. med. Grzegorza Suwalskiego stworzył pierwszą na świecie technologię sensorów pozwalającą na monitorowanie narządów poddawanych zabiegom operacyjnym oraz przeznaczonych do transplantacji.

Ich rozwiązanie Heart Sense zagwarantuje możliwość monitorowania EKG w czasie rzeczywistym, odczytując dane bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Natomiast Heart Guard pozwala na monitorowanie metabolizmu tkanek, w tym serca w czasie jego zatrzymania w trakcie operacji kardiochirurgicznej. Kapitał pozyskany w rundzie prowadzonej przez fundusz Vinci IQ ASI, przy udziale MedTech Holding, zostanie przeznaczony m.in. na stworzenie własnej linii produkcyjnej, przeprowadzenie badań regulatorowych i klinicznych, certyfikację i wprowadzenie na główne rynki światowe.

Mimo dynamicznego rozwoju kardiochirurgii na przestrzeni ostatniego wieku, choroby układu krążenia wciąż stanowią jedną z dwóch głównych przyczyn śmiertelności w krajach rozwiniętych. Według World Heart Report cierpi na nie ponad pół miliarda ludzi na całym świecie, a iData Research wskazuje, że w samym USA rocznie wykonuje się 900 tysięcy operacji kardiochirurgicznych, lecz do 2029 roku liczba ta wzrośnie do 1,3 miliona.

Operacje, szczególnie te związane z narządami wewnętrznymi, wymagają niezwykłej precyzji i nieustannego monitorowania organu. Żadne z dotychczas dostępnych narzędzi nie daje lekarzom takiej możliwości, a przełom w tej dziedzinie wprowadza technologia opracowana przez zespół Quantum Innovations. Akwizycja nowych i dotąd niedostępnych, precyzyjnych sygnałów z poddawanych operacjom narządów oraz części ciała jest przekroczeniem horyzontu naszej wiedzy. Pokonywanie tych barier otwiera perspektywy udoskonalania procedur medycznych. I tak technologia Heart Sense umożliwia badanie EKG operowanego serca, w dowolnej jego pozycji, z dowolnej jego ściany, bezpośrednio z jego powierzchni. Z kolei technologia Heart Guard monitoruje zależne od metabolizmu zakwaszenie serca. Badania wskazują, że wykorzystanie tych danych przez zespoły kardiochirurgiczne może przełamać barierę niewiedzy dla eliminacji groźnych powikłań i zgonów operowanych pacjentów. – wyjaśnia Grzegorz Suwalski, CEO Quantum Innovations.

Pozyskane przez spółkę finansowanie posłuży opracowaniu linii produkcyjnej w tzw. clean-room i przeprowadzeniu certyfikacji obejmujących badania regulatorowe oraz kliniczne. Wartość niemal wszystkich sektorów rynku urządzeń medycznych stale rośnie. Tym samym nieustannie zwiększa się wielkość inwestycji na rozwój technologii w tym obszarze. Powoduje to ciągłą poprawę wyników leczenia pacjentów, co jest główną misją Quantum Innovations. – zaznacza Pawlos Mandzios, wiceprezes zarządu ds. finansowych Quantum Innovations. Stworzenie własnej linii produkcyjnej daje nam możliwość szybkiego uruchomienia produkcji zaawansowanych narzędzi znajdujących zastosowanie w kolejnych dziedzinach medycyny, co dodatkowo zwiększy nasz rynkowy zasięg.- podkreśla Przemysław Furdal, wiceprezes zarządu ds. jakości Quantum Innovations.

Transakcji przewodził fundusz powołany przez Bank Gospodarstwa Krajowego – Vinci IQ ASI zarządzany przez Vinci S.A., a udział w niej wziął także dotychczasowy inwestor spółki – firma Medtech Holding. Do inwestycji przekonał nas przede wszystkim przełomowy produkt i technologia oraz praktyczne doświadczenie zespołu. Rozwiązania proponowane przez QI mogą odpowiedzieć na nie zaadresowaną lukę w postępowaniu klinicznym w trakcie operacji kardiochirurgicznych. Wprowadzenie rozwiązań do standardu medycznego ma szansę znacząco zniwelować komplikacje i w konsekwencji ilość okołooperacyjnych zgonów związanych z operacjami serca. Inwestycje w technologie medyczne, takie jak QI, świetnie wpisują się w misję naszego funduszu – wspieranie zrównoważonego rozwoju. – komentuje Piotr Woliński, prezes zarządu Vinci S.A., zarządzającego funduszem Vinci IQ ASI. 

Autor

Pressroom to dział, w którym znajdziesz informacje prasowe, czyli komunikaty prasowe udostępnione redakcji. Chcesz umieścić swoją informację prasową, napisz na redakcja@rebiznes.pl.
Udostępnij
Przeczytaj również