Re:biznes

Poznaj 3 przydatne funkcje GA4, o których mogłeś nie wiedzieć

Poniżej znajdziesz 3 nieoczywiste funkcje GA4 i dowiesz się, jak zdaniem Marcina Guta mogą one
Google

Google Analytics 4 to narzędzie, które otwiera szereg nowych możliwości przed strategami marketingowymi. Poznaj 3 funkcje GA4, które pozwolą maksymalnie wykorzystać potencjał tego narzędzia.

Poniżej znajdziesz 3 nieoczywiste funkcje GA4 i dowiesz się, jak zdaniem Marcina Guta mogą one poprawić jakość pracy w twojej firmie.

Marcin Gut odpowiada za rozwój biznesu Programmads w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, a przez ostatnią dekadę kierował zespołami obsługującymi narzędzia analityczne i platformy Programmatic w agencjach mediowych. Marcin posiada bogate doświadczenie konsultingowe w obszarze Adtech i Madtech. Wspiera zarówno agencje, jak i marki w skalowaniu możliwości programatycznych i analitycznych zbudowanych w oparciu o rozwiązania Google Marketing Platform.

1. Personalizacja treści i kreator segmentu odbiorców

Google Analytics 4 umożliwia dostosowywanie zawartości witryny lub aplikacji internetowej do indywidualnych preferencji i zachowań użytkowników. Dzięki tej funkcji możemy poprawić doświadczenie użytkownika w kontakcie z prezentowanymi treściami. W efekcie jego zaangażowanie będzie większe, a to przełoży się pozytywnie na współczynnik konwersji oraz sprzedaż w przypadku sklepów online.

Dodatkowo w GA4 mamy dostęp do kreatora segmentów odbiorców, który będzie przydatny w planowaniu spersonalizowanej komunikacji w modelu data-driven zarówno w ekosystemie Google jak i poza nim (np. Facebook).

2. Metryki predykcyjne

Google Analytics 4 automatycznie wzbogaca dane o użytkownikach, wykorzystując uczenie maszynowe (machine learning) i zaawansowane modele korelacji. Dzięki temu system potrafi prognozować przyszłe zachowania użytkowników.

Wykorzystując metryki predykcyjne, możemy przewidzieć, w jakiej grupie użytkowników prawdopodobieństwo zakupu jest najwyższe oraz jaki jest estymowany przychód w przeliczeniu na pojedynczego aktywnego użytkownika.

Dzięki modelowaniu predykcyjnemu możemy też wyizolować grupę, która z największym prawdopodobieństwem porzuci naszą stronę lub aplikację i nie wróci do nas w najbliższym czasie. Korzystanie z tej funkcji pomoże nam zaplanować komunikację do takiej grupy odbiorców, aby ograniczyć stopień ich rezygnacji.

3. Pomiar zdarzeń offline

Google Analytics udostępnia protokół pomiaru, który umożliwia wysyłanie danych bezpośrednio do GA4 ze źródeł offline, takich jak systemy POS lub oprogramowanie do śledzenia połączeń telefonicznych w call center. Każda interakcja offline może być oznaczona odpowiednią nazwą zdarzenia i innymi istotnymi danymi, takimi jak kwoty transakcji lub identyfikatory klientów. Dane te są następnie przesyłane do GA4 przy użyciu protokołu pomiarowego.

Funkcja ta jest szczególnie przydatna do śledzenia konwersji i interakcji użytkowników, które mają miejsce w sklepach fizycznych, call center lub innych kanałach offline. Aby śledzić zdarzenia offline, musisz utworzyć określone zdarzenia w GA4, odpowiadające interakcjom offline, które chcesz zmierzyć (zdarzenia te mogą obejmować wizyty lub zakupy w sklepie, rozmowy telefoniczne itp.).

Autor

Pressroom to dział, w którym znajdziesz informacje prasowe, czyli komunikaty prasowe udostępnione redakcji. Chcesz umieścić swoją informację prasową, napisz na redakcja@rebiznes.pl.
Udostępnij
Przeczytaj również