Re:biznes

Everfield Software przejmuje Grafik Optymalny. W planach ekspansja

Grafik Optymalny, polski system automatyzujący planowanie czasu pracy z wykorzystaniem AI, został przejęty przez międzynarodową
Grafik Optymalny – zespół

Grafik Optymalny, polski system automatyzujący planowanie czasu pracy z wykorzystaniem AI, został przejęty przez międzynarodową grupę informatyczną Everfield Software. Nowy właściciel nabył 100% udziałów. Założyciele będą dalej prowadzić spółkę przy wsparciu Everfield.

Czym zajmuje się Grafik Optymalny?

Grafik Optymalny to polska firma rozwijająca system automatyzujący planowanie czasu pracy z wykorzystaniem AI. Dzięki temu pomaga optymalizować koszty personelu bez konieczności zwolnień.

Platforma działa w modelu SaaS i pozwala firmom stworzyć grafik za pomocą jednego kliknięcia, uwzględniając wszystkie zmienne, jak liczba potrzebnych pracowników, czy normy czasu pracy. Grafik Optymalny pomaga też w cyfryzacji innych procesów HR w firmach, jak rejestracja i ewidencja czasu pracy, urlopy, czy zarządzanie pracą zdalną.

Początki startupu

Firmę założyli w roku 2014 Karolina Dolaś, ekspertka z zakresu planowania czasu pracy i optymalizacji kosztów personalnych i Grzegorz Galos, programista z wieloletnim stażem w projektowaniu innowacyjnych aplikacji.

Dotychczas rozwijali ją ze środków własnych oraz przy wsparciu inwestorów – m.in. funduszy venture capital Impera Alfa oraz SpeedUp. Grafik Optymalny jest dziś wykorzystywany przez kilkaset firm, pomagając w planowaniu czasu pracy blisko 100 tys. pracowników.

Akwizycja – co dalej?

Teraz Grafik Optymalny stał się częścią międzynarodowej grupy Everfield, która przejęła 100% udziałów w spółce. Założyciele firmy pozostają w niej w swoich dotychczasowych rolach. Będą ją dalej rozwijać, korzystając ze wsparcia Everfield, który pomoże m.in. w ekspansji w Polsce i zagranicą oraz w rozbudowie oferty.

Zespół Grafika Optymalnego skorzysta m.in. z know-how i doświadczenia Everfield w rozwoju platform SaaS m.in. w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Holding zapewni też polskiej spółce kapitał na dalszy rozwój, w tym na przejęcia firm oferujących komplementarne rozwiązania.

Strony transakcji o akwizycji

Karolina Dolaś, założycielka i CEO Grafika Optymalnego:

W ciągu blisko dekady rozwoju Grafik Optymalny stał się kluczowym narzędziem do zarządzania pracą w wielu firmach i zdobył znaczący udział w rynku. Od jakiegoś czasu poszukiwaliśmy partnera, który pomoże nam w długoterminowym rozwoju i budowie pozycji międzynarodowego lidera narzędzi HR. Everfield to właśnie ten partner, który oprócz kapitału i know-how zapewnia nam także autonomię. Dzięki temu możemy dalej realizować naszą wizję, a nasi klienci mogą dalej korzystać z narzędzia, które znają i cenią

Adam Jarmicki z Everfield w Polsce i Europie Centralnej:

Grafik Optymalny to nasza pierwsza transakcja w Polsce i kolejna w regionie Europy Centralnej, po przejęciach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Karolina i Grzegorz konsekwentnie realizują swoją wizję, wykazując się niespotykaną dyscypliną. Stworzyli wyróżniający produkt oraz wypracowali solidną pozycję w Polsce. Co więcej, Grafik Optymalny rośnie się w tempie 30% rocznie, zachowując rentowność operacyjną. Jestem pewien, że jest na dobrej drodze, by stać się liderem nie tylko w kraju, ale w całej Europie.

Kuba Dudek, general partner w SpeedUp:

Nasza wspólna podróż z Grafikiem Optymalnym rozpoczęła się w 2015 roku. Wspominając minione 8 lat, z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Karolina i Grzegorz to founderzy, z którymi każdy fundusz VC pragnie współpracować. Ich determinacja, skupienie, wizjonerskie myślenie, a co najważniejsze, otwartość, przekształciły pomysły i dyskusje w konkretne działania i przyczyniły się do rozwoju firmy. Co więcej, biznesowy instynkt oraz bogate doświadczenie Karoliny i Grzegorza pozwoliły im zrozumieć rynek i ich klientów, co zaowocowało ugruntowaniem ich mocnej pozycji rynkowej.

Andrzej Ziemiński, partner w Impera Alfa:

Grafik ma dopracowany model biznesowy, ustrukturyzowane procesy i kompetentnych zarządzających. Nasza rola jako funduszu wczesnego etapu dobiegła końca. Faza wzrostu to inne wyzwania, wymagające innych umiejętności, a Everfield spełnia te wymagania doskonale.

Autor

Pressroom to dział, w którym znajdziesz informacje prasowe, czyli komunikaty prasowe udostępnione redakcji. Chcesz umieścić swoją informację prasową, napisz na redakcja@rebiznes.pl.
Udostępnij
Przeczytaj również