Każdy przedsiębiorca, który choć przez jeden dzień w 2024 roku podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu, ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki. Termin mija 20 maja 2025 roku. Dotyczy to również osób, które zakończyły lub zawiesiły działalność.

Kogo dotyczy obowiązek

Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy w 2024 roku prowadzili działalność na zasadach podatku liniowego, skali podatkowej lub ryczałtu.

Ponadto rozliczyć się muszą również dwie inne grupy. Pierwsza z nich są przedsiębiorcy, którzy zawiesili lub zakończyli działalność w ubiegłym roku. Do drugiej należą osoby, które rozpoczęły działalność w styczniu 2025 roku na zasadach ogólnych.

Jak wypełnić dokumenty

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą składają formularz ZUS DRA, a ci, którzy opłacają składki za inne osoby – druk ZUS RCA.

W każdym przypadku należy wypełnić sekcję dotyczącą rocznego rozliczenia. Mowa o bloku XII w ZUS DRA lub III.F w ZUS RCA. Formularze te trzeba złożyć w ramach deklaracji za kwiecień 2025 roku, do 20 maja.

Warunkiem przyjęcia rozliczenia rocznego przez ZUS jest wcześniejsze przekazanie kompletnych miesięcznych dokumentów rozliczeniowych za cały 2024 rok. Jeśli brakuje choć jednej deklaracji, trzeba ją uzupełnić przed złożeniem kwietniowego raportu.

Co w przypadku nadpłaty lub niedopłaty

Jeśli suma zapłaconych składek za poszczególne miesiące okaże się niższa niż roczna składka, należy dopłacić różnicę do 20 maja. W przeciwnym przypadku – gdy zapłacono za dużo – przedsiębiorcy przysługuje zwrot.

Wniosek o zwrot nadpłaty (formularz RZS-R) ZUS przygotowuje automatycznie i udostępnia na profilu PUE/eZUS dzień po złożeniu rozliczenia. Wystarczy go zweryfikować, podpisać i przesłać online do 2 czerwca, aby nadpłata została zwrócona do 1 sierpnia.

Możliwość korekty

Jeśli w rozliczeniach miesięcznych za 2024 rok pojawiły się błędy, można je jeszcze skorygować. Przedsiębiorcy, którzy nie składali wniosków o zwrot, mogą to zrobić do 1 lipca 2025 roku. W innym razie termin upływa w dniu przesłania wniosku o zwrot nadpłaty.

Na stronie internetowej ZUS dostępny jest kalkulator, który pomaga obliczyć wysokość składki rocznej.

Przeczytaj również: