Po raz pierwszy od pięciu lat OpenAI wypuści darmowy model sztucznej inteligencji, który nie będzie zamknięty za API. Premiera planowana jest na początek lata.

Otwarty model od OpenAI

OpenAI pracuje nad nowym modelem AI, który będzie można pobrać i uruchomić lokalnie, bez konieczności korzystania z chmury. Firma zapowiada, że model ma przewyższać otwarte systemy konkurencji – w tym Metę i DeepSeek – a jego największym atutem ma być zdolność do rozumowania. Choć nowy system będzie mniej wydajny niż flagowy model OpenAI o3, ma osiągać lepsze wyniki w testach niż DeepSeek R1.

Jednym z najbardziej zaskakujących rozwiązań, nad którymi pracuje OpenAI, jest możliwość połączenia lokalnie działającego modelu z bardziej zaawansowanymi systemami dostępnymi w chmurze. TechCrunch podaje, że firma rozważa wprowadzenie funkcji „handoff”, która pozwoliłaby przekierowywać zapytania do modeli działających w API, gdy lokalny model napotka na trudności.

OpenAI poszerza ofertę narzędzi AI

Oprócz nowego modelu OpenAI rozwija również inne funkcje. Niedawno w ChatGPT pojawiła się lżejsza wersja narzędzia do pogłębionych badań.

Bazuje na modelu o4-mini i trafiła zarówno do użytkowników darmowych, jak i tych korzystających z płatnych planów. Firma tłumaczy, że działa szybciej i pozwala na więcej zapytań, choć odpowiedzi są nieco krótsze.

Obrazy z AI i konkretne ceny

Niedawno OpenAI pochwaliło się inną nowością. A mianowicie uruchomiło model gpt-image-1 do generowania obrazów w API. To ten sam multimodalny system, który wcześniej pojawił się w ChatcieGPT. Teraz jednak trafił do narzędzi dla deweloperów.

Model ten potrafi tworzyć obrazy w różnych stylach i wiernie odwzorowywać szczegółowe instrukcje. Ceny za jego użytkowanie uzależnione są od jakości i rozmiaru obrazu. I tak na przykład generowanie ilustracji w niskiej rozdzielczości kosztuje ok. 0,02 dolara, w średniej – ok. 0,07 dolara, a w wysokiej jakości – do 0,19 dolara za sztukę.

Rozliczenie odbywa się na podstawie liczby tokenów – osobno liczone są tokeny tekstowe w promptach, tokeny obrazów wejściowych (np. przesłanych szkiców) i tokeny wynikowych grafik.

Przeczytaj również: